Nasze kursy (i kursy psychoterapeutyczne w ogóle) mają szczególną specyfikę, obejmującą wymóg dużego skupienia i zachowania odpowiedniej przestrzeni. Formuła online odbywania zajęć w kursie jest eksperymentalna i wynika z konieczności wobec sytuacji pandemicznej. Aby nasze zajęcia mogły odbywać się w tej formule, ważna jest współpraca nas wszystkich w zakresie stworzenia tej odpowiedniej przestrzeni. Świadomi, że konieczność studiowania w  tym trybie może rodzić dodatkowe problemy logistyczne, bardzo prosimy o zrozumienie, uszanowanie oraz przestrzeganie poniższych zasad, których celem jest to, aby jak najbardziej skorzystali Państwo na szkoleniu.

1. Sprzęt. Prosimy przygotować się od strony technicznej tak, żeby zajęcia mogły od pierwszej chwili przebiegać sprawnie. Można przetestować kamerę i dźwięk w programie Zoom na własną rękę albo z kimś znajomym. Prosimy o korzystanie wyłącznie z laptopa lub komputera stacjonarnego, w ostateczności z tabletu (jak największego). Zdecydowanie odradzamy posługiwanie się telefonem komórkowym. Prosimy, aby używany sprzęt stał na twardym podłożu (a nie np. na kolanach).

2. Poufność. Zajęcia wymagają poufności. Żadne osoby trzecie nie powinny słyszeć ani naszych zajęć ani nas samych, w szczególności gdy omawiamy materiał kliniczny.

3. Spokój, skupienie i warunki do zaangażowania. Jeśli w mieszkaniu/domu/przestrzeni, w której jesteśmy, są też inni domownicy, powinniśmy przygotować siebie oraz ich na to, że będziemy w 100% skupieni na zajęciach. Gdyby zajęcia odbywały się w trybie tradycyjnym, nie byłoby nas w domu. I powinniśmy zapewnić sobie podobną do tego niezależność od spraw codziennych. Prosimy korzystać z pomieszczenia, w którym przez całe zajęcia będziemy sami i nikt nam nie będzie przeszkadzał. Jeśli nie jest to możliwe, aby takie warunki stworzyć sobie w miejscu zamieszkania, prosimy o rozważenie skorzystania z innej przestrzeni, poproszenie kogoś innego o użyczenie pokoju/mieszkania, ewentualnie o wynajem niezależnego pokoju / gabinetu / biura na weekend. Prosimy o bardzo poważne potraktowanie tej zasady, ponieważ uczy ona stworzenia oraz ochrony jednej z bardzo ważnych właściwości settingu analitycznego – „szczelnie zamkniętego naczynia”. Absolutnie wykluczone jest słyszenie zajęć przez osoby trzecie, szczególnie że na części zajęć omawiamy materiał kliniczny.

4. Szacunek dla wszystkich uczestników oraz dbanie o atmosferę. Prosimy o pozostawienie włączonej kamery przez cały czas trwania zajęć, o właściwy ubiór oraz inne aspekty uczestnictwa (np. nie leżymy na łóżku), unikamy rozpraszających lub nieodpowiednich widoków w tle. Ważne jest skupienie w czasie zajęć i poświęcenie tego czasu w pełni na nasz rozwój jako psychoterapeutów pracujących w ujęciu analitycznym.

Zajęcia będą wymagały możliwości głębokiego skupienia na własnych procesach wewnętrznych, a zachowania także poufności i szacunku zarówno do prowadzących, jak i współkursantów i ich pacjentów więc musimy zapewnić sobie dobre do tego warunki i dyscyplinę wewnętrzną.