Podziękowania i kondolencje

Pragniemy serdecznie podziękować Pani Zuzannie Klaus za przekazanie naszemu Stowarzyszeniu cennej kolekcji książek po swoim Tacie. Jednocześnie składamy Pani najszczersze kondolencje. Książki zasilą naszą bibliotekę i będą służyły kolejnym pokoleniom osób szkolących się w psychologii analitycznej.
Zygfryd Klaus (1941 – 2021)
Psycholog kliniczny, psychoterapeuta, był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szkolił się w szeregu podejściach terapii psychologicznej: Gestalt, Eriksonia, Bioenergetyka, Analiza Transakcyjna, NLP i uczestnicząc w licznych seminariach z udziałem światowej sławy terapeutów jak: Ernest Rossi, Betty Alice Erickson, Brent B. Geary, Susy Singer – Fisher, Michael Rundolph, Jeffrey K. Zeig i inni. Jest twórcą własnej „metody mitoterapii” opartej na semiologicznej koncepcji mitu Rolanda Barthesa i konstrukcjonistycznych założeniach funkcjonowania umysłu, wg. formuły, iż „nie tyle poznajemy świat, co go konstruujemy”. Współautor , wraz z Andrzejem Pankallą, książki pt. „Mitoterapia – historia, teoria, praktyka”. Inicjator, współzałożyciel i prezes fundacji „Instytut Psychologii Mitu”.
Prowadził różnorodne formy terapii i coachingu (w oparciu o konstrukcję mitu), zarówno dla osób dorosłych jak i młodzieży, rodzin i par oraz warsztaty, szkolenia i seminaria w zakresie „metody mitoterapii”. W 1994 roku uzyskał uprawnienia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia grup i warsztatów psychologicznych. Założyciel i pierwszy dyrektor Ośrodka Diagnostyki i Terapii Dzieci i Młodzieży z Niepełosprawnoscią w Poznaniu, b. dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Profilaktyki i Psychoterapii w Warszawie. Prowadził szereg warsztatów superwizyjno-szkoleniowych dla psychologów i terapeutów poradni psychologicznych w Sopocie, Gdyni, Poznaniu i w Warszawie, ostatnio także dla pracowników OPS w Dzielnicy Bemowo.
Prowadził liczne, niestandardowe warsztaty typu „trans i wizualizacja” oraz „moja opowieść – mój mit” na terenie Poznania, Warszawy , Sopotu, Gdyni i innych Polskich miast, także podczas XXXVIII Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Opolu w 1993 roku.
W latach 1992 – 1994 Przewodniczący Zarządu Oddziału PTP w Poznaniu i Członek Zarządu Głównego PTP w Warszawie.
W 2001 r. otrzymał NAGRODĘ MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ II st. za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Jean Carr 1944-2020

Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu od nas w dniu 3 października 2020, wspaniałej Analityczki Jungowskiej, Psychoterapeutki, Pani Jean Carr. Jean Carr była osobą wielkiego formatu, niezwykle profesjonalna i zarazem subtelna, wrażliwa, bardzo etyczna i uczciwa, oddana swojej pracy i ludziom.

Mieliśmy szczególny zaszczyt pracować z Jean Carr i uczyć się od niej od samego początku zawiązania się PTPA, czyli od roku 1999. W 2012 roku Jean Carr została członkiem honorowym PTPA.

Jean była naszym Wykładowcą, Analitykiem i Superwizorem. Prowadziła zajęcia we wszystkich edycjach kursu jungowskiego w PTPA. Była zapraszana z wykładami do Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, brała udział w konferencjach psychologicznych i psychoterapeutycznych, ostatnio w IV Wrocławskiej konferencji na temat: „Szaleństwo? Zaburzenie? Granice normy” w kwietniu w 2018. r. Również ostatnie zajęcia Jean na kursie jungowskim w PTPA miały miejsce w listopadzie 2018 r., przedstawiała wówczas temat Archetypu Cienia i Trickstera.

Jean Carr pracowała jako psychoterapeuta i analityk jungowski w różnych organizacjach w Wielkiej Brytanii, gdzie pełniła odpowiedzialne funkcje. W latach 1997-2000 była Dyrektorem w The United Kingdom Council for Psychotherapy, następnie w latach 2012-2020 – pracowała na rzecz Northern House School Academy Trust, a w latach 2016-2020 była Dyrektorem i Analitykiem Jungowskim w British Psychotherapy Foundation i członkiem British Jungian Analytic Association.

W latach 2014-2015 Jean Carr bardzo aktywnie wspierała proces powstawania Eastern and Central European Community of Jungian Analysts (ECECJA), a od czerwca 2017 r. – została Członkinią Rady Programowej ECECJA, służąc swoim doświadczeniem i kompetencjami.

W tym trudnym dla nas czasie otrzymaliśmy dużo wsparcia od znanych analityków i przyjaciół Jean, ze środowiska brytyjskiego, między innymi od Geraldine Godsil, Hester Solomon i Ann Kutek, która pierwsza podzieliła się z nami tą smutną wiadomością.

Pani Hester Solomon (Prezydent IAAP w latach 2007-2010) prosiła, aby polskiej społeczności przesłać od Niej poniższe słowa:

”Przeżyłyśmy razem wiele radosnych i interesujących chwil, od wizyt w operze, po słońce Morza Śródziemnego. (…) Jean byla kochana i szanowana przez wielu Kolegów z BJAA.(…). Jej strata pozostawia niezastąpioną dziurę w naszych sercach dla tych z nas w Londynie i Polsce, którzy tak żywo interesowali się psychologią Jungowską oraz studiowaniem dzieła Junga. (…)

Byłabym bardzo wdzięczna, gdybyś zechciała przekazać tę wiadomość wszystkim naszym polskim Kolegom.”

(wiadomość przekazana przez Marię Aydemir, ECECJA, Członkinię Indywidualną IAAP)

Dziękujęmy naszym Koleżankom Analityczkom z Wielkiej Brytanii za wszystkie informacje o Jean, wspierające gesty i wyrazy otuchy, doświadczając zarazem, że nie jesteśmy sami, ale częścią większego grona podobnie przeżywających i myślących ludzi.

Wspominając Jean nasuwają się słowa – zawsze zaangażowana, zawsze odpowiedzialna i zawsze czująca – przyjaciel człowieka.

Odejście osoby takiej jak Jean pozostawia lukę, której nie będzie można wypełnić przez długi czas. Była kluczową postacią dla naszego Towarzystwa i będzie nam jej bardzo brakować.

Pogrążeni w smutku, dziękujemy za przygotowanie niniejszej informacji Krystynie Węgłowskiej-Rzepie oraz Marii Aydemir, Marii Łokaj oraz Mirosławowi Gizie za pomoc przy redagowaniu wspomnień o Jean Carr.

Zaczynamy rekrutację do 4-letniego kurs psychologii analitycznej i psychoterapii jungowskiej 2020-2024

Zapraszamy na 4-letnie szkolenie psychologii analitycznej i psychoterapii jungowskiej, które organizujemy wspólnie z Polskim Towarzystwem Psychologii Analitycznej. Część ogólna (1,5 roku) jest adresowana do każdego, kogo interesuje psychologia jungowska – czy to dla samorozwoju czy chęci pogłębienia wiedzy. Następująca po niej część kliniczna (2,5 roku) przeznaczona będzie dla osób chcących zostać psychoterapeutami pracującymi w podejściu jungowskim. To szkolenie to ponadto pierwszy krok dla tych, którzy w przyszłości chcieliby zostać analitykami jungowskimi.

Aby zapoznać się z ogłoszeniem rekrutacyjnym, prosimy kliknąć TUTAJ.

LAST: Wacław Niżyński – ostatni taniec i rozpadający się europejski porządek

Borys Jaźnicki LAST, mat. prasoweTwórcy teatru nierzadko interesują się myślą Carla Junga, ponieważ obejmuje ona eksplorowane przez artystów zagadnienia kreatywności, życia wewnętrznego, roli snów, archetypów i symboli oraz procesu nieświadomości kolektywnej. W Polsce psychologią jungowską interesował się m.in. wybitny reżyser teatralny Jerzy Grotowski.

W grudniu Stowarzyszenie Sztuka Nowa rozpoczęła współpracę z członkiem naszego Stowarzyszenia, analitykiem jungowskim Bartoszem Samitowskim, który poprowadził warsztaty pracy psychologii głębi dla ekipy przygotowującej przedstawienie „LAST: Wacław Niżyński – ostatni taniec i rozpadający się europejski porządek” (reż. Dawid Żakowski). Warsztaty, z wykorzystaniem metod psychologii jungowskiej, miały na celu pogłębienie kontaktu artystów z symbolicznym i kreatywnym aspektem umysłu nieświadomego oraz wprowadzenie nowej inspiracji do procesu twórczego. Po warsztatach i premierze przedstawienia podjęta została decyzja o stałej współpracy.

LAST to międzynarodowy projekt interdyscyplinarny, performatywno-choreograficzna wystawa realizowana przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści video pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru stworzą razem złożony i wielopoziomowy portret najsłynniejszego tancerza wszech czasów.

https://tvpkultura.tvp.pl/45631817/last-waclaw-nizynski-ostatni-taniec-i-rozpadajacy-sie-europejski-porzadek

Spotkanie z IAAP

14 grudnia 2019 roku w siedzibie naszego Stowarzyszenia na warszawskiej Starówce odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie z przedstawicielkami IAAP – Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychologii Analitycznej od czasu nadania nam statusu grupy członkowskiej w tej organizacji na światowym kongresie jungowskim w Wiedniu (Sierpień 2019). Z ramienia IAAP przyjechały: prezes elekt Misser Berg z Danii oraz była prezes Marianne Mueller ze Szwajcarii. Spotkanie dotyczyło teraźniejszości i przyszłości rozwoju psychologii jungowskiej w Polsce.

Premiera polskiego tłumaczenia „Czerwonej księgi” C. G. Junga

Długo oczekiwana na polskim rynku „Czerwona księga” C.G. Junga w tłumaczeniu Jerzego Prokopiuka i Jerzego Korpantego miała swoją premierę 6 grudnia br. w teatrze STU w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wydawnictwa „Vis a Vis Etiuda”, tłumacze książki oraz dyrekcja teatru, a także przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, Mirosław Giza. Podkreślono, że nie przypadkowo wybrano jako miejsce premiery właśnie teatr, gdyż koncepcja Junga jest bardzo inspirująca również dla tego środowiska. W dyskusji rozmawiano także o zastosowaniu tej metody Junga do leczenia psychoterapeutycznego i możliwościach, jakie daje poznanie i zgłębiania myśli zawartych w tej wyjątkowej książce. W dowód uznania za obecność na tym spotkaniu, nasze Stowarzyszenie otrzymało tę książkę z osobistą dedykacją jej współtłumacza Jerzego Korpantego.

Do Olgi Tokarczuk

Pani Olgo,
Cieszymy się z Pani sukcesu i pragniemy dołączyć nasze gratulacje do tych płynących z różnych stron świata. Bardzo nas cieszy, że Pani Twórczość została nie tylko dostrzeżona ale także wysoko doceniona i nagrodzona. Gratulujemy Pani!

Równocześnie pragniemy wyrazić nasze uznanie dla Pani i jej twórczości, niezależnie od Akademii Szwedzkiej .

Tematy, które Pani porusza i sposób ich ujmowania jest dużą inspiracją dla naszego własnego rozwoju jak i osób, korzystających z naszej pomocy. Jeszcze raz gratulujemy, życzymy radości i wewnętrznego napełnienia że wszystkiego co Panią spotyka w związku z Nagrodą Nobla.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Członkowie Stowarzyszenia Analityków Jungowskich.

SAJ w Wiedniu ze statusem Grupy Członkowskiej IAAP!!!

28 sierpnia 2019 roku na XXI międzynarodowym Kongresie IAAP w Wiedniu Stowarzyszenie Analityków Jungowskich, jako pierwsza w historii polska organizacja, otrzymało status grupy członkowskiej (Member Group) w IAAP. Ten historyczny moment to rezultat trwającej dwadzieścia lat współpracy między polskimi kandydatami, a następnie analitykami jungowskimi, a przedstawicielami IAAP, otwierający drogę do powstania pierwszego w Polsce samodzielnego instytutu jungowskiego.