Kodeks dobrych praktyk Superwizora Stowarzyszenia Analityków Jungowskich
2024.11 – projekt wersja 0.4
Superwizja Indywidualna
Superwizor powinien:
- Prowadzić superwizję w nurcie psychologii analitycznej.
- Dbać o należyty poziom superwizji oraz jej zgodność z wszelkimi standardami psychoterapii obowiązującymi aktualnie w Polsce.
- Dbać oraz sprawdzać poziom wiedzy superwizanta w zakresie wszelkich standardów psychoterapii obowiązujących aktualnie w Polsce, oraz najwyższych standardów obowiązujących w nurcie psychologii analitycznej.
- Sprawdzać wiedzę superwizanta na każdym etapie procesu terapeutycznego odnośnie do m.in.:
- zasad zawierania kontraktu terapeutycznego;
- zasad etyki w tym zasady zachowania poufności;
- zasad odsyłania superwizowanego pacjenta/klienta/analizanta (p/k/a) na konsultację psychiatryczną w przypadku wystąpienia poważnych zaburzeń zagrażających zdrowiu i życiu klienta;
- zasad pobierania płatności za świadczoną psychoterapię;
- Superwizor powinien uwrażliwiać superwizanta na temat różnic prowadzenia terapii „na żywo w gabinecie” oraz terapii „on-line”; obowiązkiem superwizora jest posiadanie i praktyczne wykorzystywanie w procesie superwizji aktualnej wiedzy w powyższym temacie.
- Wystawiać rzetelną opinię na temat postępów osoby superwizowanej ze szczególnym uwzględnieniem:
- wiedzy teoretycznej superwizanta;
- praktyki klinicznej superwizanta;
- rozumienia dynamiki przeniesienia i przeciwprzeniesienia;
- utrzymywania granic analitycznych;
- rozumienia i interpretacji materiału symbolicznego;
- zdolności/możliwości superwizanta do korzystania z superwizji indywidualnej oraz grupowej;
- świadomości zagadnień etycznych;
- zdolność do symbolizowania
- zdolność do utrzymywania postawy analitycznej
- rozumienie dobra pacjenta
- zarówno mocnych stron kandydata, jak i słabych stron wymagających dalszego rozwoju
- Jeśli osoba superwizowana jest osobą szkolącą się w Stowarzyszeniu Analityków Jungowskich superwizor powinien wymagać odbycia przez tę osobę stażu klinicznego w placówce zgodnie ze standardami przyjętymi przez Stowarzyszenie Analityków Jungowskich.
- W sytuacji, gdy superwizant zmienia superwizora, nowy superwizor ma prawo:
- za zgodą superwizanta skontaktować się z dotychczasowym w celu poznania jego opinii na temat zakończonego procesu.
- Za zgodą superwizanta poprosić o przesłanie ostatniej opinii superwizora
- Superwizor powinien umieć rozpoznawać własne obrony oraz obrony superwizanta w ich procesie i stosownie do tego reagować. W przypadku przeżywanych trudności jest zobowiązany do omówienia tego procesu z własnym superwizorem.
- Superwizor powinien poddawać swoją pracę regularnej superwizji.
- Superwizor na początku procesu powinien przedstawić superwizantowi kontrakt superwizyjny. Superwizor modeluje poprzez setting superwizyjny setting analityczny superwizanta w relacji z p/k/a.
- W przypadku prowadzenia dłuższego (np. kilkuletniego) procesu superwizyjnego, superwizor powinien co jakiś czas np. raz na rok wprowadzać rozmowy podsumowujące dotychczasowy proces z superwizantem.
- Superwizja szkoleniowa jest procesem dotyczącym osoby o statusie psychotepeuta w szkoleniu, pracującej z p/k/a zgodnie z zasadami psychologii analitycznej i tylko taki rodzaj superwizji podlega wliczeniu w liczbę godzin wymaganej superwizji szkoleniowej.
- Wszelkie formy płatnej współpracy między superwizorami a kursantami SAJ mogą dotyczyć wyłącznie rozwoju w zakresie ścieżki szkoleniowej i zawodu psychoterapeuty/psychoanalityka. Wszelkie tego typu formy współpracy wyłączają tego superwizora z możliwości pełnienia wobec danego kursanta roli egzaminatora bądź analityka szkoleniowego.
- Superwizor powinien zapewnić w trakcie superwizji warunki jak najbardziej sprzyjające jej celom oraz odnosić się z szacunkiem do superwizanta. Nie powinien nadużywać swojego autorytetu i wiedzy do rozgrywania własnych korzyści materialnych i emocjonalnych”
- Superwizor powinien wystawiać rekomendacje do procesu certyfikacji kandydatom nie tylko na podstawie spełnienia kryteriów formalnych, ale wyłącznie wówczas, gdy może z pełną odpowiedzialnością zaświadczyć o gotowości kandydata do zostania samodzielnym, certyfikowanym psychoterapeutą.
- Superwizor powinien zachować poufność oraz granice analityczne wobec osób szkolących się oraz postronnych odnośnie informacji, w których posiadanie wszedł poprzez kontakt zawodowy i towarzyski, w szczególności prywatnych, dotyczących innych analityków oraz innych osób szkolących się, w szczególności wówczas, gdy mogłoby to wpłynąć na proces analityczny innych osób.
Superwizor ma prawo:
- Odmówić superwizji na każdym etapie, szczególnie w przypadku łamania przez superwizanta zasad etyki lub innych wyżej wymienionych zasad.
- Wystawić negatywną opinię superwizantowi, jeśli superwizant nie stosuje się do jego wskazówek
- Odmówić superwizji, jeśli superwizant opuszcza umówione terminy superwizji.
- W uzasadnionych przypadkach odmówić superwizji on-line.
- Odmówić superwizji jeśli superwizant jest osobą szkolącą się w Stowarzyszeniu Analityków Jungowskich i odmawia lub nadmiernie zwleka z odbyciem stażu klinicznego w placówce zgodnie ze standardami przyjętymi przez Stowarzyszenie Analityków Jungowskich.
Superwizor nie może:
- Superwizor nie może przyjąć pod superwizję swojego analizanta, niezależnie od tego, czy jest to analizant obecny, czy analiza zakończyła się.
- Superwizor nie może superwizować osób, które zna prywatnie lub z którymi pozostaje w jakiejkolwiek relacji pozaszkoleniowej.
- Superwizor nie może superwizować członków własnej rodziny.
- Odmówić wystawienia opinii na zakończenia procesu superwizji, jeżeli superwizja nie została przerwa na żądanie superwizanta.
- Superwizor nie może wystawić rekomendacji do procesu certyfikacyjnego kandydata, który nie spełnił wszystkich wymogów szkolenia SAJ/PTPA (włącznie z koniecznością prowadzenia psychoterapii w odpowiednim wymiarze przez co najmniej 2 lata od czasu ukończenia kursu), nawet jeżeli kandydat planuje certyfikować się w innym stowarzyszeniu.
Superwizja Grupowa
W przypadku Superwizji Grupowej obowiązują wszystkie powyższe zasady, a także następujące:
Superwizor powinien:
- Dbać o dostosowanie poziomu prezentowanych przypadków do poziomu grupy superwizyjnej.
- Dbać o to, aby każdy uczestnik grupy superwizyjnej miał zapewniony taki sam czas na przedstawianie przypadku poddawanego pod superwizję w ramach jednego spotkania superwizyjnego.
- Poinformować na początku spotkania superwizyjnego o planie spotkania i jego długości.
- Czuwać nad dynamiką grupy superwizyjnej w takim zakresie, aby reagować na wszelkie próby naruszeń lub wzajemnych ataków uczestników w imię zasady „jeśli masz uwagę krytyczną co do pracy osoby poddającej swój proces pod superwizję grupową, zgłaszaj go tak, jak sam byś chciał usłyszeć komentarz do swojej pracy”.
- Dbać o poszanowanie godności wszystkich uczestników grupy superwizyjnej oraz pacjentów poddawanych pod superwizję.
- Dbać o zasadę anonimizacji pacjenta zgłaszanego pod superwizję.
- W procesie grupowej superwizji superwizor powinien stosować przyjęte standardy analityczne wyrażające się w tej sytuacji do zachęcania uczestników do odwoływania się do własnych skojarzeń, swobodnie płynącej uwagi oraz dyskusji, tworząc w ten sposób przestrzeń do „grupowego śnienia” zamiast formułowania przez nich „prawd ostatecznych” na temat przedstawianego przypadku.
- Superwizor w superwizji grupowej powinien odwoływać się pod podstawowych pryncypiów jungowskich, w tym do nieświadomości zbiorowej, która koresponduje z pojęciem matrycy podstawowej Foulklesa zakładającej występowanie w grupie procesu równoległego do nieświadomego procesu zachodzącego w relacji terapeutycznej.
- Superwizor w trakcie grupowej superwizji powinien wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa wszystkich członków, szczególnie zwracając uwagę na to, by superwizowana osoba nie weszła w rolę „grupowego pacjenta”, a pozostałe osoby stały się „grupowym terapeutą” dla niego.
Superwizor ma prawo:
- Przerwać superwizję w przypadku, gdy uczestnicy nie stosują się do zgłaszanych przez niego uwag.
- Odmówić superwizji przypadku, który w sposób ewidentny narusza zasady etyki lub owiązującego w Polsce prawa odnośnie do prowadzenia psychoterapii.
- Odmówić superwizji przypadku, który nie jest prowadzony zgodnie z zasadami psychologii analitycznej (np. w innej modalności);
- Wymagać przedstawienia przypadku w określony i oczekiwany przez siebie sposób, według schematu dostarczonego wcześniej grupie superwizyjnej.
- Wykluczyć z superwizji grupowego uczestnika, który pomimo przynajmniej jednokrotnego wcześniejszego upomnienia nie zastosował się do niego.
- Wykluczyć z superwizji grupowej uczestnika, który spóźnił się powyżej 15 minut na termin superwizji grupowej.
- W sytuacji rozgrywania zachowań nieświadomych przez grupę w postaci nietrzymania ram superwizyjnych superwizor powinien zachęcić grupę do próby refleksji nad tym w kontekście procesu równoległego zachodzącego do procesu terapeutycznego lub procesów zachodzących w wewnątrz psychicznym świecie pacjenta.
- Poprosić swojego aktualnego lub przeszłego analizanta o nie-uczestnictwo w prowadzonej przez niego superwizji grupowej w przypadku, gdy zdaniem superwizora wymaga tego dobro analizanta, grupy lub własne.
Superwizor nie może:
- Wywierać presji na jakiegokolwiek uczestnika superwizji grupowej zmierzającej do przedstawienia przez daną osobę przypadku podczas superwizji.
- Wykluczyć uczestnika superwizji grupowej z superwizji bez przynajmniej jednego wcześniejszego upomnienia tego uczestnika.