LAST: Wacław Niżyński – ostatni taniec i rozpadający się europejski porządek
Twórcy teatru nierzadko interesują się myślą Carla Junga, ponieważ obejmuje ona eksplorowane przez artystów zagadnienia kreatywności, życia wewnętrznego, roli snów, archetypów i symboli oraz procesu nieświadomości kolektywnej. W Polsce psychologią jungowską interesował się m.in. wybitny reżyser teatralny Jerzy Grotowski.
W grudniu Stowarzyszenie Sztuka Nowa rozpoczęła współpracę z członkiem naszego Stowarzyszenia, analitykiem jungowskim Bartoszem Samitowskim, który poprowadził warsztaty pracy psychologii głębi dla ekipy przygotowującej przedstawienie „LAST: Wacław Niżyński – ostatni taniec i rozpadający się europejski porządek” (reż. Dawid Żakowski). Warsztaty, z wykorzystaniem metod psychologii jungowskiej, miały na celu pogłębienie kontaktu artystów z symbolicznym i kreatywnym aspektem umysłu nieświadomego oraz wprowadzenie nowej inspiracji do procesu twórczego. Po warsztatach i premierze przedstawienia podjęta została decyzja o stałej współpracy.
LAST to międzynarodowy projekt interdyscyplinarny, performatywno-choreograficzna wystawa realizowana przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści video pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru stworzą razem złożony i wielopoziomowy portret najsłynniejszego tancerza wszech czasów.
This post is also available in: English
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!